Køreplan 2023

På søndage køres med et damplokomotiv eller diesellokomotiv/skinnebus2)

Angelner Dampfeisenbahn kører i 2023 mellem 30. april og 8. oktober. Kørsel med Angelner Dampfeisenbahn kan også kombineres som Erlebnisrundreise med en skibsfart på Slien. Hvis du vil køre med os du kan reservere via vores nye reservationssystem og købe billetterne ca. 30 minutter før afgang på billethul eller på konduktøren (priser). For grupper over 20 personer er en reservation nødvendig.

Hvis du vil rejse med Angelner Dampfeisenbahn frem og tilbage, kan du tage:

  1. Fra Kappel (kl. 10.45 og  kl. 13.45) til Sønder Brarup og tilbage.
    Opholdet i Sønder Brarup er 15 min.
  2. Fra Sønder Brarup til Kappel kan du køre på søndage - Afgang klokken 12.00.
    Opholdet i Kappel er på 1 time.

Der er selvfølgelig også mulig at bestille et særtog kun for jer.
Charter

April

MoDiMiDoFrSaSo
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Mai

MoDiMiDoFrSaSo
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Juni

MoDiMiDoFrSaSo
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
       

Juli

MoDiMiDoFrSaSo
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

August

MoDiMiDoFrSaSo
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

September

MoDiMiDoFrSaSo
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Oktober

MoDiMiDoFrSaSo
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

 

rødRød køreplanen gælder
blåBlå køreplanen gælder
grønGrøn køreplanen gælder
gulEn særlig køreplan gælder
 Sort indrammet: på denne dag køres med damplokomotiv

 

Søndag

Kørsel alle søndage fra Kappel fra 04.06. til 24.09. kl. 10.45 og 13.45 i henhold til den røde køreplan.

Søndage fra 30.04. til 14.05., 28.05., 01.10. og 08.10. kun 13.45 i henhold til den blå køreplan.

På den nedenstående dage køres med damplokomotiv: 4.6., 18.6., 9.7., 16.7., 30.7., 6.8., 20.8., 3.9., 17.9.

rød køreplan
afg Kappeln10.4513.45
afg Scheggerott11.1014.10
afg Wagersrott 1)11.1514.15
ank Süderbrarup11.4514.45
   
afg Süderbrarup12.0015.00
afg Wagersrott 1)12.1515.15
afg Scheggerott12.2015.20
ank Kappeln12.4515.45
blå køreplan
afg Kappeln13.45
afg Scheggerott14.15
afg Wagersrott 1)14.20
ank Süderbrarup14.45
  
afg Süderbrarup15.00
afg Wagersrott 1)15.15
afg Scheggerott15.20
ank Kappeln15.45

April

MoDiMiDoFrSaSo
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Mai

MoDiMiDoFrSaSo
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Juni

MoDiMiDoFrSaSo
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
       

Juli

MoDiMiDoFrSaSo
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

August

MoDiMiDoFrSaSo
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

September

MoDiMiDoFrSaSo
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Oktober

MoDiMiDoFrSaSo
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

 

rødRød køreplanen gælder
blåBlå køreplanen gælder
grønGrøn køreplanen gælder
gulEn særlig køreplan gælder
 Sort indrammet: på denne dag køres med damplokomotiv

 


Note

Læk mærke til, at broen i Kappel er lukket for en hver form af vejtrafik mellem 10:45 og 11:00 og engang til mellem 13:45 og 14:00. Det betyder i givet tilfælde, at i ikke kan nå jeres tog eller skib til tide.

Ved uforventede forsinkelser eller nødtransfer med bus ved tog- eller skibsrejsen består desværre ikke mulighed for at få pengene delvist eller helt tilbage. Det samme gælder også ved personlige årsager, som fx at komme for sent til toget.

Det kan heller ikke garanteres at vi kan køre med vores damplokomotiv hver gang, pga. brandfare eller tekniske problemer! Hvis det skulle være tilfældet, køres med et historisk diesellokomotiv.

Under turen med os gælder vores AGB.

1) Bedarfshaltepunkt - Toget stopper kun på efterspørgsel!
3) Mellem Kappel Nordhafen og Kappel banegård ligger ca. 3 minutters gåtur

Sidste ændring af Køreplannen: 17.01.2023 | med forbehold for ændringer

Cookie-Settings

We use cookies on the site. Some of them are essential, while others help us to improve the site.