Køreplan 2019

På søndage køres med et damplokomotiv

På onsdage køres med et diesellokomotiv

Angelner Dampfeisenbahn kører i 2019 mellem 5. maj og 13. oktober. Kørsel med Angelner Dampfeisenbahn kan også kombineres som Erlebnisrundreise med en skibsfart på Slien. Hvis du vil køre med os du kan reservere via vores nye reservationssystem og købe billetterne ca. 30 minutter før afgang på billethul eller på konduktøren (priser). For grupper over 20 personer er en reservation nødvendig.

Hvis du vil rejse med Angelner Dampfeisenbahn frem og tilbage, kan du tage:

  1. Fra Kappel (kl. 13.45 og søndage yderligere kl. 10.45) til Sønder Brarup og tilbage.
    Opholdet i Sønder Brarup er delvis 15 min., delvis 1 time (se Køreplan nedenfor).
  2. Fra Sønder Brarup til Kappel kan du køre på søndage - Afgang klokken 12.00.
    Opholdet i Kappel er på 1 time.

Der er selvfølgelig også mulig at bestille et særtog kun for jer.
Charter

Søndag

Kørsel alle søndage fra Kappel fra 05.05. til 29.09. kl. 10.45 og 13.45

Den 6. og 13. oktober kun kl. 13.45

Alle ture af "Erlebnisrundreise" er mulig.

Søndag
afg Kappel10.4513.45
ank Scheggerott11.2514.25
ank Wagersrott 1)11.3014.30
ank Sønder Brarup11.4514.45
1 time ophold - Alle skal folade toget.
afg Sønder Brarup12.0015.45
ank Wagersrott 1)12.1516.00
ank Scheggerott12.2016.05
ank Kappel12.4516.35

Onsdag

Kørsel alle onsdage fra Kappel fra 26.06. til 04.09., kl. 13.45.

Tur 2 og 3 af "Erlebnisrundreise" er mulig.

På onsdage køres med et diesellokomotiv.

Onsdag
afg Kappel13.45
ank Scheggerott14.15
ank Wagersrott 1)14.30
ank Sønder Brarup14.45 2)
1 time ophold - Alle skal forlade toget.
afg Sønder Brarup15.45
ank Wagersrott 1)16.00
ank Scheggerott16.05
ank Kappel16.35
April
Mo Di Mi Do Fr Sa So
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
Mai
Mo Di Mi Do Fr Sa So
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Juni
Mo Di Mi Do Fr Sa So
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Juli
Mo Di Mi Do Fr Sa So
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
August
Mo Di Mi Do Fr Sa So
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
September
Mo Di Mi Do Fr Sa So
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
Oktober
Mo Di Mi Do Fr Sa So
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

gul En særlig køreplan gælder

rød Søndagkøreplannen gælder

blå Onsdagkøreplannen gælder

Erlebnisrundreise

Der er forskellige muligheder af Erlebnisrundreise. Tur 1 til Tur 3 adskiller sig kun på startposition og rækkefølgen af transportmidler. Tour 4 er særlig for cyklister og vandrere.

Tour 1

Fra 05.05. til 29.09. alle søndage fra Sønder Brarup, Wagersrott og Scheggerott mulig.

Tog / Skib / Bus
afg Sønder Brarup banegård12.00
ank Kappel banegård12.45
afg Kappel Nordhafen13.45
ank/afg Lindaunis (Bustransfer)15.00
ank Sønder Brarup banegård15.15

Tour 2

Søndag og onsdag mulig

Skib / Bus / Tog
afg Kappel Nordhafen13.45
ank/afg Lindaunis (Bustransfer)15.05
ank/afg Sønder Brarup banegård15.45
ank Kappel banegård 3)16.35

Tour 3

Søndag og onsdag mulig. Der køres i modsat retning af Tur 2.

Tog / Bus / Skib
afg Kappel banegård13.45
ank/afg Sønder Brarup banegård (Bustransfer)14.45
ank/afg Lindaunis (Schleischiff)15.30
ank Kappel Nordhafen16.55

Tour 4

Fra 05.05. til 29.09. alle søndage mulig. Der cycles/vandres mellem Sønder Brarup og Lindaunis.

Tog / Cykel / Skib 2)
afg Kappel banegård10.45
ank/afg Sønder Brarup banegård (cykeltur)11.45
ank/afg Lindaunis (Schleischiff)15.30
ank Kappel Nordhafen 3)16.55

Note

Læk mærke til, at broen i Kappel er lukket for en hver form af vejtrafik mellem 10:45 og 11:00 og engang til mellem 13:45 og 14:00. Det betyder i givet tilfælde, at i ikke kan nå jeres tog eller skib til tide.

Ved uforventede forsinkelser eller nødtransfer med bus ved tog- eller skibsrejsen består desværre ikke mulighed for at få pengene delvist eller helt tilbage. Det samme gælder også ved personlige årsager, som fx at komme for sent til toget.

Det kan heller ikke garanteres at vi kan køre med vores damplokomotiv hver gang, pga. brandfare eller tekniske problemer! Hvis det skulle være tilfældet, køres med et historisk diesellokomotiv.

Under turen med os gælder vores AGB.

1) Bedarfshaltepunkt - Toget stopper kun på efterspørgsel!
3) Mellem Kappel Nordhafen og Kappel banegård ligger ca. 3 minutters gåtur

Sidste ændring af Køreplannen: 31.12.2018 | med forbehold for ændringer