Køreplan 2018

På lørdage og på søndage med et damplokomotiv

På onsdage med et diesellokomotiv

Angelner Dampfeisenbahn kører i 2018 regelmæssig  fra 1. maj til 7. oktober. Kørsel med Angelner Dampfeisenbahn kan også kombineres som Erlebnisrundreise med en skibsfart på Slien. Hvis du vil køre med os du kan forudanmelde via vores nye reservationssystem og købe billetterne ca. 30 minutter før afgang på billethul eller på konduktøren (priser). For grupper fra 20 personer er en reservation nødvendig.

Hvis du vil rejse med Angelner Dampfeisenbahn frem og tilbage, kan du tage:

  1. Fra Kappel (kl. 13.45 og søndage yderligere kl. 10.45) til Sønder Brarup og tilbage.
    Opholdet i Sønder Brarup er delvis 15 min., delvis 1 time (se Køreplan nedenfor).
  2. Fra Sønder Brarup (kun kl. 12.00 søndage) til Kappel og tilbage.
    Opholdet i Kappel er på 1 time.

Naturligvis der kan også bestilles et særtog.
Charter

Søndag

Kørsel alle søndage fra Kappel fra 06.05. til 30.09. kl. 10.45 og 13.45

Den 7. oktober kun kl. 13.45

Alle Touren af Erlebnisrundreise er mulig.

Søndag
afg Kappel10.4513.45
ank Scheggerott11.2514.25
ank Wagersrott 1)11.3014.30
ank Sønder Brarup11.4514.45
1 time ophold, es alle skal stige ud.
afg Sønder Brarup12.0015.45
ank Wagersrott 1)12.1516.00
ank Scheggerott12.2016.05
ank Kappel12.4516.35

Onsdag

Kørsel alle onsdage fra Kappel fra 27.06. til 05.09., kl. 13.45.

Tour 2 og 3 af Erlebnisrundreise er mulig.

På onsdage køres med et diesellokomotiv.

Onsdag
afg Kappel13.45
ank Scheggerott14.15
ank Wagersrott 1)14.30
ank Sønder Brarup14.45 2)
1 time ophold, alle skal stige ud.
afg Sønder Brarup15.45
ank Wagersrott 1)16.00
ank Scheggerott16.05
ank Kappel16.35

Lørdag

Kørsel alle lørdage fra Kappel fra 07.07. til 25.08., kl. 13.45

Erlebnisrundreise er ikke mulig på lørdage.

Lørdag
afg Kappel13.45
ank Scheggerott14.15
ank Wagersrott 1)14.30
ank Sønder Brarup14.45
afg Sønder Brarup15.00
ank Wagersrott 1)15.15
ank Scheggerott15.20
afk Kappel15.45
Mai
Mo Di Mi Do Fr Sa So
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
Juni
Mo Di Mi Do Fr Sa So
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
Juli
Mo Di Mi Do Fr Sa So
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
August
Mo Di Mi Do Fr Sa So
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
September
Mo Di Mi Do Fr Sa So
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Oktober
Mo Di Mi Do Fr Sa So
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

gul En særlig køreplan gælder

rød Søndagkøreplannen gælder

blå Onsdagkøreplannen gælder

grøn Lørdagkøreplannen gælder

Erlebnisrundreise

Der er forskellige muligheder af Erlebnisrundreise. Tour 1 til Tour 3 adskiller sig kun på udgangstedet og rækkefølgen af transportmidler. Tour 4 er særlig for cyklister og vandrere.

Tour 1

Fra 06.05. til 30.09. alle søndage fra Sønder Brarup, Wagersrott og Scheggerott mulig.

Tog / Skib / Bus
afg Sønder Brarup banegård12.00
ank Kappel banegård12.45
afg Kappel Nordhafen13.45
ank/afg Lindaunis (Bustransfer)15.00
ank Sønder Brarup banegård15.15

Tour 2

Søndag og onsdag mulig

Skib / Bus / Tog
afg Kappel Nordhafen13.45
ank/afg Lindaunis (Bustransfer)15.05
ank/afg Sønder Brarup banegård15.45
ank Kappel banegård 3)16.35

Tour 3

Søndag og onsdag mulig, forskelliger fra Tour 2 på retning

Tog / Bus / Skib
afg Kappel banegård13.45
ank/afg Sønder Brarup banegård (Bustransfer)14.45
ank/afg Lindaunis (Schleischiff)15.30
ank Kappel Nordhafen16.55

Tour 4

Fra 06.05. til 30.09. alle søndage mulig, mellem Sønder Brarup og Lindaunis cykeltur/vandring

Tog / Cykel / Skib 2)
afg Kappel banegård10.45
ank/afg Sønder Brarup banegård (cykeltur)11.45
ank/afg Lindaunis (Schleischiff)15.30
ank Kappel Nordhafen 3)16.55

Note

Bitte beachten Sie, dass die Klappbrücke in Kappeln vor Abfahrt der Züge von 10.45 bis 11.00 und von 13.45 bis 14.00 geöffnet ist, so dass Sie ggf. Schiff oder Zug nicht mehr erreichen können.

Bei unvorhersehbaren Verspätungen oder Ersatzverkehr beim Betrieb mit der Eisenbahn oder Schleischifffahrt besteht kein Anspruch auf Minderung oder Rückerstattung des Fahrpreises. Schadensersatzansprüche (u. a. aufgrund vergeblicher Anreise) bei Ausfall oder vorzeitigem Abbruch einer Fahrt sind ausdrücklich ausgeschlossen.

Der Einsatz von Dampflokomotiven kann nicht garantiert werden. Bei Ausfall der Dampflokomotive wird der historische Wagenzug von einer historischen Diesellokomotive gezogen.

Für die Beförderung gelten unsere AGB.

1) Bedarfshaltepunkt
2) For cycler det er nødvendig at reservere hos rederiet (Tel. 0 46 42 - 65 32)
3) Mellem Kappel Nordhafen og Kappel banegård ligger ca. 3 minutters gåtur

sidste ændring af Køreplannen: 04.05.2018 | med forbehold for ændringer